záhlaví čsop křivatec

Přírodní zajímavosti vrchu Ládví - jarní efeméry, buližníky a tůně

vydáno: 20. dubna 2015 » přečteno: 2017 » autor: Pavel Rosendorf

Vážení přátelé,

již v neděli 26.4.2015 se uskuteční další jarní vycházka Ekocentra Křivatec zaměřená na geologické, botanické a hydrobiologické zajímavosti Ládví a Ďáblického háje nazvaná – Přírodní zajímavosti vrchu Ládví – jarní efeméry, buližníky a tůně.

Základní informace k vycházce najdete v přiloženém souboru.

PDF – pozvánka na vycházku Přírodní zajímavosti vrchu Ládví – jarní efeméry, buližníky a tůně | pdf small | 0,2 MB

Vycházka zavede návštěvníky do Ďáblického háje, který se rozkládá na vrchu Ládví a představí jak geologickou historii silicitového monadnoku, tak i další přírodní zajímavosti. V první části vycházky navštívíme typické lesní porosty s hajní květenou. Poté budeme v přírodní památce Ládví obdivovat příbojovou kapsu druhohorního moře s ohlazenými balvany buližníků a v blízkém okolí také buližníkové skalní výchozy spojené s dávným osídlením ostrohu pravěkými lidmi. Na samém vrcholu zalesněné části povede vycházka původními lesními porosty s chudým bylinným patrem a drobnými vřesovišti. Podél lesních a skalních tůní, kde si prohlédneme některé vodní živočichy a rostliny, bude vycházka pokračovat na výrazný rozhledový vrchol u hvězdárny Ďáblice. Vycházka bude ukončena na zastávce tramvají Sídliště Ďáblice.

Sraz účastníků je ve 14:00 na konečné tramvaje č. 17 Vozovna Kobylisy (v blízkosti také zastávky autobusů č. 136, 162 a 183).

Délka trasy je cca 4 km (cca 2,5–3 hod).

Terén je středně náročný, pohybovat se budeme po nezpevněných lesních cestách, místy i v terénu, proto doporučujeme pevnou obuv.

Další informace o lokalitě Ládví najdete v reportáži pořadu ČT1 Toulavá kamera, která byla vysílána dne 19.4.2015 nebo v informační brožuře, kterou si můžete stáhnout zde: Přírodní památka Ladvi a Ďáblický háj