záhlaví čsop křivatec

Z prvohor do starohor – geologické zajímavosti přírodních památek Bílá skála a Jabloňka a přírodní rezervace Podhoří

vydáno: 25. listopadu 2014 » přečteno: 1856 » autor: Pavel Rosendorf

Vážení přátelé,

již tuto neděli 30.11.2014 se uskuteční vycházka Ekocentra Křivatec za geologickými zajímavostmi Prahy 8 nazvaná – Z prvohor do starohor – geologické zajímavosti přírodních památek Bílá skála a Jabloňka a přírodní rezervace Podhoří.

Základní informace k vycházce najdete v přiloženém souboru.

PDF – pozvánka na vycházku Z prvohor do starohor – geologické zajímavosti přírodních památek Bílá skála a Jabloňka a přírodní rezervace Podhoří | pdf small | 0,2 MB

Vycházka zavede návštěvníky na několik geologicky významných lokalit Prahy 8. Vycházku zahájíme výstupem na Bílou skálu, kde je ve stejnojmenné přírodní památce odkryt stratotyp libeňského souvrství z období ordoviku a kde je ze svahů krásný výhled na jižní a západní část Prahy. Dále si prohlédneme mocné usazeniny prvohorních břidlic a křemenců v přírodní památce Jabloňka a podél Vltavy a zoologické zahrady zamíříme do přírodní rezervace Podhoří, kde skalním kaňonem podél potoka vystoupáme do severní části zvané Kalvárie. Zde budeme moci obdivovat kromě úchvatného výhledu na Prahu také horniny starohorního stáří, tvořící velkou část kaňonu Vltavy na sever od Prahy. Vycházku ukončíme na konečné autobusu č. 200 Sídliště Bohnice.

Sraz účastníků je ve 13.00 na zastávce autobusu č. 201 Kuchyňka (ve směru od stanice metra „C“ Nádraží Holešovice).

Délka trasy je cca 8,5 km (3,5–4 hod).

Trasa je fyzicky středně náročná. Pevná turistická obuv je vzhledem k místy kluzkému terénu nezbytná.